sobota, 18. január 2020

S cieľom zvýšenia transparentnosti predaja drevnej hmoty a jej širšej dostupnosti pre účastníkov trhu zaviedol už dávnejšie š.p. LESY SR elektronické aukcie dreva (EAD). Prostredníctvom nich (za 11 mesiacov celkom 242 aukcií ihličnatých a listnatých sortimentov) však predali iba 6 % ponúkaného množstva. Nezáujem tak dosiahol stav, že zásoby dreva na odvozných miestach a expedičných skladoch vzrástli oproti vlaňajšku až dvojnásobne.

V českých lesích se loni podle ČSÚ vytěžilo 25,7 mil. m3 dřeva, což je zatím největší objem v historii. Naprostou většinu z tohoto množství (23 mil. m3) kvůli nadměrnému suchu a napadení stromů hmyzími škůdci tvořila nahodilá těžba, přičemž z dřevin se nejvíce těžil smrk (87,2 %), dále pak borovice (4,4 %) a buk (2,5 %). Velké objemy vytěženého dříví byly v krajích Vysočina (3,8 mil m3), Jihočeský (3,4 mil. m3), Olomoucký (3,4 mil. m3) a Moravskoslezský (3,0 mil. m3). Nyní se kůrovec kromě nejpostiženější Vysočiny a Jihočeského kraje šíří také do kraje Jihomoravského, Středočes­kého, nižších a středních oblastí Plzeňska, Liberecka, na Pardubicko a dále. Tato situace, která navzdory trvalé obnově porostů, nenechává v klidu vedle majitelů lesních pozemků většinu tuzemských pilařů, byla hlavním programem jarního odborného setkání Společenstva dřevozpracujících podniků v ČR (SDP), které proběhlo 24. 5. 2019 v Dolních Beřkovicích na Mělnicku.

Kůrovcová kalamita, jejímž přičiněním ve spojení s několika vichřicemi se loni na území ČR vytěžilo zatím rekordních 25,7 mil. m3 dřeva, už nesužuje jen donedávna nejohroženější Moravu a Vysočinu, ale dnes už i kraje Jihomoravský, Jihočeský a jihovýchodní oblasti Plzeňského. A to i navzdory vydatnějším srážkám a ochlazení ve druhé polovině dubna, kdy i přesto došlo k přerojení části přezimujících jedinců. Její další průběh proto bude podle odborníků závislý nejen na vývoji počasí, ale i přístupu vlastníků ke zpracování napadené hmoty, a především pak na odbytu. Ten kvůli přeplněným skladům zpracovatelů dlouhodobě vázne a způsobil další snížení cen jehličnaté kulatiny, které se během prvního pololetí v dřevinách smrk a borovice ve třídě III A / III B pohybovaly v průměru kolem 1760 Kč/m3 (smrk) a 1460 Kč/m3 (borovice), ve třídě III C za 1390 respektive 1120 Kč/m3 a ve třídě III D za 960 respektive 820 Kč/m3, což už je méně, než za co byla donedávna na trhu k mání vláknina.

LESY SR, š.p. obhospodarujú 885 tisíc hektárov lesných pozemkov, z toho je vo vlastníctve štátu 704 tisíc hektárov. Celá výmera lesov je certifikovaná systémom PEFC a na desatine územia (86 tisíc ha v OZ Prešov a Trenčín) aj systémom FSC. Priaznivé ekonomické ukazovatele hospodárenia š.p. LESY SR umožnili v roku 2018 dosiahnuť zisk pred zdanením vo výške 6,75 mil. €. Plánované zámery tak prekročili o 300 tisíc €.

Odborný časopis na podporu drevárskej a nábytkárskej výroby.

Zásady spracovania osobných údajov

Uložiť

Uložiť

Newsletter

Prihláste sa pre prijímanie newsletter-a. Nezmeškáte tak žiadne aktuálne novinky.

Rozosielame iba dôležité informácie. Nespamujeme!