čtvrtek 20. únor 2020 9:45
Registrace    

V Dřevařském magazínu 12/2019 jsme představili nový potahový materiál vyrobený z korku (viz ZDE), prezentovaný jako rostlinná alternativa usně pro výrobu čalouněného nábytku. Tato tzv. korková textilie ale není jediným alternativním veganským materiálem, kterým se někteří dodavatelé snaží nahradit klasickou useň nebo textilie živočišného původu. Již dříve jsme kupříkladu představili tradiční africký materiál Bark Cloth, získávaný z kůry divokých fíkovníků. Objevují se ale i zcela nové a často velmi bizarní materiály rostlinného původu, např. z kaktusů nebo z hub. Zdá se, že v souvislosti se sílícím tlakem na udržitelnost zdrojů a ochranu životního prostředí se s nabídkou podobných alternativních materiálů budeme setkávat stále častěji, a proto řada odborníků z nábytkářské praxe nabádá k obezřetnosti z hlediska ověření jejich vlastností a vhodnosti použití pro deklarované účely.

Úvodní otázka reaguje na současné trendy v prosazování tzv. zelené ekonomiky ve všech oblastech lidské činnosti, výrobu nábytku a bytových doplňků z toho nevyjímaje. Ještě donedávna se mezi pojmy přírodní a ekologické dávalo rovnítko. V souvislosti s událostmi vyvolanými klimatickými změnami se ale postupně mění některé přístupy k materiálům v tom smyslu, že už ne všechno, co je přírodní, je považováno zároveň i za ekologické. Z tohoto pohledu bychom za ekologické měli považovat jen to, co nepřispívá ke zhoršování klimatu a životního prostředí. A tento aspekt, zdá se, bude v budoucnu hrát stále důležitější roli při volbě materiálů.

Inzerce

Pokud jde o odborné opravy škrábanců nebo poškozených povrchů nábytku, lidé se velice často obracejí na truhláře či stolaře. Z tohoto důvodu má firma Ostermann ve svém sortimentu více než 350 různých výrobků na opravu povrchů k odbornému obnovení dokonalého vzhledu nábytku.

 

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!