neděle 23. září 2018 19:37
Registrace    

Nábytkářské firmy se na výstavách pyšní svojí historií, rády připomínají různá výročí a svoje narozeniny mají i ikonické produkty. Na letošním Miláně oslavila italská firma Flou, leader v oblasti nábytku do ložnic, čtyřicáté výročí existence svého nejslavnějšího produktu – lůžka Nathalie. Flou známe zejména díky populární extravagantní posteli Marylin se zadním čelem tvaru srdce a kostrou potaženou červenou usní (návrh Mario Bellini). Nathalie je méně vyzývavá, a proto nadčasová. Prozrazuje tím rukopis svého autora. Je to Vico Magistretti. V roce 2005 jsem tohoto velikána světového designu potkala na milánském salonu. Byl centrem pozornosti televizních kamer. Navzdory svému úctyhodnému věku budil svým důstojným vzezřením velký respekt. Rok nato zemřel. Bylo mu 86 let.

Vídeňská moderna byla na přelomu 19. a 20. století skutečnou laboratoří v oblasti tvorby interiéru a její kreativní impulzy dodnes vzbuzují silné emoce. Představitelé moderny, odvážní vídeňští architekti, našli odvahu vykročit jiným směrem. Ve srovnání s francouzským „art nouveau“ a německým Jugendstil však nelze modernu považovat za jednotný „styl“. Výstava Rakouské moderny v muzeu Hofmobiliendepot se snaží toto téma uchopit opět trochu netradičním způsobem. Nepředkládá notoricky známé designérské ikony tvorby stěžejních osobností dané doby, Otto Wagner (1841–1918), Josef Hoffmann (1870–1956) a Adolf Loos (1870–1933), ale konfrontací jejich realizovaných interiérů osvětluje jejich různé pozice a názory v této oblasti.

Drevo nie je len konštrukčný prvok, ktorý sa využíval vo všetkých obdobiach ľudskej spoločnosti. Prvými stavbami s nosnou konštrukciou z dreva boli príbytky lovcov a rybárov. Najmä v mladšej dobe kamennej – neolite sa s rozvojom roľníctva a chovu dobytka začalo masívne rozvíjať praveké staviteľstvo z dreva. Drevené obytné stavby (drevenice) a hospodárske objekty majú aj na Slovensku bohatú históriu. Považované sú za typické prvky ľudovej architektúry predovšetkým v severných horských oblastiach, hoci zrubové domy nachádzame na území celého Slovenska, ako aj v iných krajinách. Vyskytujú sa v rôznych variantoch so zvláštnosťami v pôdoryse, architektonickej či výtvarnej kompozícii v závislosti od oblasti, v ktorej boli postavené.

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!