neděle 24. březen 2019 3:23
Registrace    

Rakouská firma Wittmann patří do zlatého fondu rakouské nábytkářské produkce. Původní sedlářství v Etzdorfu fungující od roku 1896 změnilo v padesátých letech 20. století výrazně svoji orientaci. Může za to Franz Wittmann, otec dnešní majitelky Ulriky Wittmann. Učinil rozhodující krok: sedlářství lokálního významu přeměnil na čalounický provoz, jehož renomé brzy překročilo rakouské hranice. Může za to filozofie rodinného podniku, která se po čtyři generace nezměnila. Základem úspěchu je pochopení významu kvality řemesla a jako velmi prozíravé se ukázalo tehdy neobvyklé řešení spolupráce s designéry.

Přelom 19. a 20. století spojený s rozpadem monarchie je z hlediska interiérové tvorby velmi významným obdobím. Letošní výstava MODERNA v muzeu Hofmobiliendepot přinesla na tuto problematiku nové pohledy. Místo představení slavných designových ikon se zaměřila na v Rakousku dosud neznámé exponáty zapůjčené z Londýna (Victoria & Albert Museum) a Paříže (Musée d’Orsay). Výstavu obohatily i další vzácné objekty z privátního sektoru. Rozsáhlá expozice byla uspořádána podle realizací jednotlivých tvůrců a značná pozornost byla věnována také brněnskému rodákovi Adolfu Loosovi.

Firma Flou patří k nepřehlédnutelným pilířům italského nábytkářského průmyslu. Velice si zakládá na kvalitě svého designu, proto ke spolupráci zve ty nejvýznamnější italské tvůrce. K nim bez pochyby patří Vico Magistretti. Právě ten byl letos v Miláně uveden jako autor lůžka Nathalie, které slaví 40. výročí své existence na trhu.

Výstava ze Slovinska Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole ve výstavní síni Studijního a dokumentačního centra Norbertov se uskutečnila v rámci reciproční spolupráce pracovníků centra a Muzea a galerie města Ljubljaně (MGML), jež následuje po předchozí české výstavě Rothmayer a Plečnik v Ljubljani. Zásluhou pracovníků centra, zejména Marie Szadkowské, Ing. arch. Petra Krajčího a překladu do češtiny Elišky Oberhelové a dalších přibližuje i díky vystavené korespondenci Plečnikův osud a dílo.

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!