pátek 18. leden 2019 4:24
Registrace    

Mäkké chrbty zelených ihličnatých plôch pôsobia upokojujúco, až odzbrojujúco. Pastva pre oči i uši, celého ducha! Živý organizmus, ktorý dokáže divy. Prichýli, pohladí, ukryje, ochráni, ozdraví, povzbudí. Keď sám je zdravý. Keď ho nič nekvári. Keď mu neubližujú zvnútra či zvonka. Prežije veky, dožije sa staroby i omladenia. Keď mu nepolámu ruky, nohy. Keď sa mu nezavŕtajú pod kožu, keď mu tak neprerušia tepny plné živice a života. Keď ho nezoderú, keď ho nepodpália, keď sa oň spoľahlivo a zodpovedne postarajú, ošetria, pofúkajú boliestku i priložia ochranný prostriedok na otvorenú ranu.

Vnímáno prostřednictvím názorů politiků a medií prochází české lesnictví obrovskými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25. výročí jeho transformace; koncem dubna se slovník politiků a medií hemžil bombastickými výrazy jako apokalypsa, největší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie, bezprecedentní ekologická katastrofa apod.; a od počátku května se kůrovcová kalamita bagatelizuje. Jak je možné, že hodnocení českého lesnictví prochází tak rychlými zvraty? Odpověď je prostá. Jsme svědky vrtění kůrovcem.

Sklady kulatiny těžebních firem nebo vlastníků lesů jsou kvůli přetrvávající kůrovcové kalamitě doslova napěchovány méně kvalitní surovinou, která, pokud nejde o tzv. mokré skládky, se velmi rychle mění ve vlákninu. Čerstvé pilařské hmoty se naopak některým zpracovatelům nedostává a nebo jsou při jejím nákupu nuceni takříkajíc sáhnout hlouběji do kapsy. Tato situace provázející v současné době všechny pilaře nejen v tuzemsku, ale i v přilehlých státech, a dále pak tradiční nastínění možného vývoje cen kulatiny a řeziva na trhu pro další období roku, byly hlavním programem jarního odborného setkání Společenstva dřevozpracujících podniků v ČR (SDP), které proběhlo 1. 6. 2018 v Dolních Beřkovicích na Mělnicku.

Odborný časopis na podporu dřevařské a nábytkářské výroby.

Zásady zpracování osobních údajů

Newsletter

Přihlaste se pro příjem newsletteru. Nezmeškáte tak žádné aktuální novinky.

Rozesíláme pouze důležité informace. Nespamujeme!